Cracovia semper fidelis
HISTORIA-WSPOLCZESNOŚa ŚWIňTYNIA Ś RODOWISK TWORCZYCH
Cracovia semper fidelis
Kraków rzeczywiście zasłużył sobie na tytuł miasta "zawsze wiernego".
Kiedy w poniedziałek Kraków witał Ojca Świętego "w domu" między innymi transparentami z napisem "Cracovia semper fidelis", uznałem, że zaborczy w stosunku do papieża krakusi uzurpowali sobie tytuł, dotychczas związany przecież ze Lwowem, który od trzystu lat nosi tę dewizę w herbie. Jednak Kraków dowiódł, że mu się to miano należy. Dowiódł tego wzruszającą wiernością, z jaką półtoramilionowa rzesza pielgrzymów utrudzonych drogą, nie dospaną nocą i godzinami oczekiwania w strugach niemiłosiernego deszczu wytrwała na Błoniach mimo świadomości, że nie spotka się tego dnia z Ojcem Świętym.
Do ośmiu błogosławieństw z Kazania na Górze, które objaśnia Jan Paweł II, dodać więc należy dziewiąte. -- Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli -- rzekł Pan Jezus do niewiernego Tomasza. I dodał, zwracając się do uczniów: - Maluczko, a nie ujrzycie mnie. Przestrzegł, że wtedy ich stałość w wierze zostanie wystawiona na próbę. To, co jest widzialne, dotykalne, oczywiste, nie wymaga wiary. Przeciwnie, nieobecność, wierność nieobecnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta