Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odwołać nieodwołalne

16 czerwca 1999 | Prawo | AC

OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY

Problemy z rozwiązaniem umowy członkowskiej

Jak odwołać nieodwołalne

ANDRZEJ CHROśCICKI

Pewne jest, że ten, kto urodził się po 31 grudnia 1948 r. , a przed 1 stycznia 1969 r. , nie przejdzie na wcześniejszą emeryturę, choć ma do niej prawo, jeżeli zawarł umowę z otwartym funduszem emerytalnym. Nie wiadomo jedynie, ile osób znalazło się w takiej sytuacji i z czyjej winy.

Jeszcze nie zawarto umów o członkostwo nawet z połową kandydatów na członków otwartych funduszy emerytalnych, a już pojawiły się problemy z możliwością rozwiązania takiej umowy.

Sprawa dotyczy urodzonych po 31 grudnia 1948 r. , a przed 1 stycznia 1969 r. Niektórzy z nich mają prawo do wcześniejszej emerytury. Jednym z warunków jej uzyskania jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. Zakaz ten wprowadził przepis art. 46 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118; dalej: u. e. r. ).

Tymczasem po zawarciu umowy z otwartym funduszem emerytalnym mający prawo do wcześniejszych emerytur dowiedzieli się, że je utracili. Stało się tak z powodu nieznajomości lub błędnego odczytania stosownych przepisów emerytalnych, lub dlatego, że akwizytor nie poinformował (co jest jego obowiązkiem) o skutkach, jakie im...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1724

Spis treści
Zamów abonament