Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Orzeczenie Trybunału Praw Człowieka

16 czerwca 1999 | Prawo | MA

STRASBURG

Orzeczenie Trybunału Praw Człowieka

MAREK ANTONI NOWICKI

Wielka Izba Trybunału Praw Człowieka wydała 20 maja trzy orzeczenia, spośród których dwa omówiliśmy wczoraj, a trzecie dzisiaj.

Ilekroć w omawianych sprawach pojawią się słowa: * Trybunał czy Wielka Izba -- oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka, * Komisja -- Europejską Komisję Praw Człowieka, * konwencja -- europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Funkcjonariusz nie politykuje

Ze względu na szczególną historię niektórych państw ich władze mogą, w celu wzmocnienia i zachowania demokracji, uznać za konieczne konstytucyjne zagwarantowanie politycznej neutralności sił policyjnych i ograniczyć ich udział w działalności politycznej.

Zgodnie ze zmienionym art. 40/ B(4) węgierskiej konstytucji od 1 stycznia 1994 r. żołnierzy sił zbrojnych oraz funkcjonariuszy policji i służb bezpieczeństwa obowiązuje zakaz przynależności do partii politycznych oraz wszelkiej działalności politycznej. Okólnik wydany 28 stycznia 1994 r. przez komendanta policji państwowej stwierdza, że osoby, które chcą angażować się w działalność polityczną, muszą opuścić szeregi policji.

Niezależny Związek Zawodowy Policjantów wniósł 9 marca 1994 r. skargę do Trybunału Konstytucyjnego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1724

Spis treści
Zamów abonament