Pracownik na zwolnieniu
Pracownik na zwolnieniu
/teksty/praca_990616/praca_a_1-1.F.gif">
RYS. KORSUN
Eksperci Banku Światowego przygotowują w tych dniach raport na temat racjonalizacji wydatków przeznaczanych na renty i zasiłki chorobowe. Jedna z sugestii jest identyczna z propozycją rządu polskiego - by pracownik mógł sam, bez lekarskiego poświadczenia, usprawiedliwić 3 dni absencji chorobowej w ciągu roku.
Tę propozycję przedstawiła Ewa Lewicka, wiceminister pracy, przy procedowaniu nad ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ponieważ zmiana ta musi być zapisana w kodeksie pracy, pieczę nad nią zobowiązał się sprawować poseł Jacek Szczot z AWS.
Przeziębienie bez lekarza
- Niektóre z krajów OECD zmieniały w ostatnich latach system wypłaty zasiłków chorobowych. Wynoszą one przeciętnie około 60 procent wynagrodzenia, czyli są znacznie niższe niż w Polsce. W Szwecji, na przykład, pracownik otrzymuje zasiłek od drugiego dnia choroby. Pierwszy jest "bezpłatny", to znaczy płaci za niego sam pracownik. Ta zmiana, wprowadzona w 1993 roku, spowodowała zmniejszenie o prawie dwie trzecie liczby jednodniowych zwolnień lekarskich, a tygodniowych o 38 procent. W Holandii zaś uelastyczniono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta