Ratunek dla zapominalskich
Ratunek dla zapominalskich
PAWEŁ GÓRECKI
Badania statystyczne wykazują, że średnio od 24 roku życia przyznajemy się do ciągłego i nieodwracalnego spadku wydajności naszej pamięci. Ponadto panuje powszechna skłonność do traktowania spadku sprawności pamięciowej jako zła koniecznego. Tymczasem dzięki specjalistycznym ćwiczeniom mnemotechnicznym, bądź intensywnej aktywności intelektualnej można znacznie usprawnić zapamiętywanie i utrzymać umysł w doskonałej formie nawet do późnej starości.
Degradacja niekonieczna
W listopadzie ubiegłego roku Peter S. Ericsson ze Szwecji oraz Fred H. Gage z USA opublikowali sensacyjne wyniki badań, które wykazały, iż możliwe jest powstawanie nowych komórek nerwowych w mózgu dorosłego człowieka. Pojawienie się nowych neuronów naukowcy zaobserwowali w hipokampie - strukturze mózgowej pełniącej szczególnie ważną rolę w procesach zapamiętywania i uczenia się. Dzięki temu odkryciu uczeni zyskali mocny argument na rzecz tezy, że ludzka pamięć nie jest skazana na stopniową degradację, a zdolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta