Pod nadzorem niezawisłego sądu
Zatrzymanie, czyli pozbawienie wolności
Pod nadzorem niezawisłego sądu
JANUSZ ZAGÓRSKI
Zatrzymanie w pomieszczeniach policji, jak każda forma pozbawienia wolności, wymaga pełnego i szczegółowego unormowania prawnego. A tak dzisiaj jeszcze nie jest.
Ustawa o Policji przesądziła w art. 15 ust. 8, że Rada Ministrów w rozporządzeniu ustali szczegółowy tryb zatrzymania osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz dla mienia (zatrzymanie prewencyjno-porządkowe), a także osób, które nie powróciły w wyznaczonym terminie do zakładu karnego lub aresztu (zatrzymanie penitencjarne).
Rozporządzenie Rady Ministrów z 17 września 1990 r. w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku przez policjantów (Dz. U. nr 70, poz. 409 ze zm.) w rozdziale poświęconym zatrzymaniu osób skupiło się w zasadzie na sformułowaniu podstawowych obowiązków policjantów. Są one zbieżne z omówionymi obowiązkami zatrzymania procesowego, których źródłem jest konstytucja, k.p.k. i ustawa o Policji.
Rozporządzenie wyodrębnia czynności policjantów w dwóch fazach: przystąpienia do zatrzymania oraz pobytu zatrzymanego w wydzielonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta