Czy należy zlikwidować Fundusz Alimentacyjny
Dzieci to 30 proc. ludzi najuboższych
Czy należy zlikwidować Fundusz Alimentacyjny
"Pamiętaj, ty i twoje dzieci nie musicie żyć w niedostatku. Masz prawdo do wsparcia ze strony osób do tego zobowiązanych", czytamy w poradniku poświęconym alimentom, wydanym przez Centrum Praw Kobiet. Według mikrospisu z 1995 roku w Polsce w rodzinach niepełnych wychowywało się przeszło 1 mln 500 tys. dzieci do 24. roku życia. Statystycznie co piąte otrzymywało świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, bowiem wyegzekwowanie alimentów od ojca było niemożliwe.
- Fundusz Alimentacyjny należałoby zlikwidować, bo czasami stwarza pole do nadużyć - mówiła w ubiegłym roku w Sejmie Teresa Liszcz, posłanka AWS. Plany Ministerstwa Pracy są niejasne. Wiadomo, że trwają prace nad przywróceniem kryterium dochodowego przy wypłacaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Wiadomo, że urzędnicy rządowi sarkają na kwoty, które każdego roku pochłania Fundusz. Wiadomo też, że w bliżej nie sprecyzowanej przyszłości Ministerstwo Pracy zamierza włączyć system alimentacyjny do opieki społecznej. Na jakich zasadach - tego na razie nie wiadomo.
Ostatnia deska ratunku
Fundusz Alimentacyjny utworzono ustawą w 1974 roku z myślą tych, którzy nie mogą wyegzekwować należnych im pieniędzy od osób zobowiązanych do płacenia alimentów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta