Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ślad Czarnobyla

23 sierpnia 1999 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane

RAPORT

13 lat po katastrofie zmniejsza się zawartość cezu w grzybach

Ślad Czarnobyla

KRYSTYNA FOROWICZ

Masy powietrza napływające ze skażonego obszaru wokół Czarnobyla niosą do Polski podwyższoną zawartość pierwiastków promieniotwórczych, zwłaszcza cezu. Cez i stront obecne są w glebie i przyswajane przez rośliny. W konsekwencji jest ich więcej w produktach żywnościowych niż przed awarią, która wydarzyła się w kwietniu 1986 r.

Jakie skutki dla naszej dzisiejszej diety niesie ze sobą tragedia tamtych dni? Kwestia skażeń powietrza, gleby, żywności wskutek katastrofy w Czarnobylu odżywa każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu łowieckiego (bo w sarninie skażenia cezem są wyższe), wędkarskiego, zbioru owoców leśnych i grzybów.

Tym razem jednak powód, dla którego piszemy na ten temat, jest inny. Dopiero co otrzymaliśmy raport opracowany przez Inspekcję Ochrony Środowiska i Państwową Agencję Atomistyki "Skażenia promieniotwórcze środowiska i żywności w Polsce w 1998 r." (nakładem Biblioteki Monitoringu Środowiska, Warszawa 1999 r.)

Przy jego opracowywaniu autorzy - pracownicy Centralnego Laboratorium Ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1784

Spis treści
Zamów abonament