Obywatele wnoszą projekt ustawy
Umocnienie elementów demokracji bezpośredniej
Obywatele wnoszą projekt ustawy
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR WINCZOREK
Dziś wchodzi w życie uchwalona 24 czerwca ustawa o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Przyjęcie takiego aktu było w świetle obowiązującego prawa niezbędne; pozwoliło na realizację zawartej w art. 118 konstytucji obietnicy rozszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do składania Sejmowi projektów ustaw.
Podstawowe elementy trybu, w jakim obywatele mogą korzystać z inicjatywy legislacyjnej, narzucają się same. Musi więc powstać ośrodek inaugurujący prace nad projektem, a następnie zabiegający o poparcie dla niego co najmniej 100 tys. pełnoprawnych obywateli, musi się odbyć akredytacja takiego ośrodka u odpowiednich władz, trzeba przewidzieć zasady zbierania podpisów pod projektem, prowadzenia kampanii promocyjnej, jej finansowania oraz rozliczania się ze zgromadzonych środków. Konieczne jest ustalenie sposobu weryfikacji zebranych podpisów, sposobu, w jaki można odwołać się od decyzji o nieprzyjęciu projektu, i, oczywiście, trybu postępowania z projektem przyjętym do rozpatrzenia. Wszystkie te sprawy są uregulowane w ustawie.
Ogólny schemat postępowania z obywatelskim projektem uznanym za poprawnie wniesiony jest w zasadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta