Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Encyklopedia

23 sierpnia 1999 | Moje Prawo | DP

  • Encyklopedia
  • Pamiętaj, że:
  • Felieton ENCYKLOPEDIA

    Imię i nazwisko dziecka

    Rodzice mogą dać dziecku najwyżej dwa imiona, które będą wpisane do aktu urodzenia. Jeśli nie wybiorą ich sami, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wpisze jedno z imion powszechnie używanych w kraju. Imiona nie mogą być ośmieszające, nieprzyzwoite ani zdrobniałe; muszą też wyróżniać płeć dziecka. Wyjątkiem jest nadawane chłopcom - jako drugie - imię maria. W ciągu sześciu miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia rodzice mogą złożyć u kierownika USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia lub imion już wpisanych. Dziecku nieznanych rodziców - np. podrzutkowi- imię nadaje sąd opiekuńczy.

    Wszystkie dzieci tych samych małżonków noszą to samo nazwisko, przeważnie męża matki. Rodzice mogą jednak oświadczyć w czasie ślubu, że ich potomstwo będzie miało nazwisko matki. Jeśli rodzice dziecka pobiorą się dopiero po ukończeniu przez nie 13 lat, ono samo musi się zgodzić na zmianę nazwiska. W razie sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca tylko gdy nada mu je sąd. Dziecko nieznanego ojca ma

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1784

Spis treści
Zamów abonament