Kiedy przeprowadzić transakcję
Z daniną i bez
Kiedy przeprowadzić transakcję
Zryczałtowanego 10-procentowego podatku od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (od spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, domu jednorodzinnego, prawa użytkowania wieczystego) można uniknąć, wydając pieniądze z tej transakcji na cele mieszkaniowe albo przede wszystkim odkładając sprzedaż (zamianę) na pełne pięć lat, licząc od końca roku, w którym nieruchomość nabyto lub wybudowano.
Danina ta obowiązuje bowiem tylko wówczas, gdy do sprzedaży dochodzi wcześniej (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; updf). Oblicza się ją od ceny uzyskanej ze sprzedaży pomniejszonej o koszty transakcji (m.in. prowizję pośrednika, opłatę skarbową, wynagrodzenie notariusza, jeśli obciążały sprzedającego). Opłata skarbowa od sprzedaży (zamiany) nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania wynosi 5 proc., a spółdzielczego mieszkania własnościowego - 2 proc. (§ 58 rozporządzenia ministra finansów z 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej - Dz. U. nr 136, poz. 705 ze zm.). Trzeba się też liczyć z koniecznością zapłacenia wynagrodzenia notariuszowi. Wizyta u niego jest konieczna także przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta