Utrzymać to, co dobre, zmodyfikować to, co konieczne
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Utrzymać to, co dobre, zmodyfikować to, co konieczne
Ustawa z 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym wyposażyła go w kompetencję podejmowania uchwał wyjaśniających wątpliwości prawne pojawiające się w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Warto przypomnieć, że podczas dyskusji w Sejmie nad projektem tej ustawy podkreślano, iż wyjaśnianie wątpliwości prawnych przez powiększone składy NSA ma przyczynić się do ujednolicenia orzecznictwa. Co prawda ustawodawca przyjął, że uchwała NSA wiąże tylko w danej sprawie, ale nie ulega wątpliwości, że pogląd w niej wyrażony będzie miał szersze znaczenie. Zakłada się bowiem, że przez szczególny tryb przygotowywania uchwały oraz udział w kształtowaniu poglądu prawnego większej liczby sędziów będą go uwzględniały inne składy orzekające NSA. Z oczywistych powodów będzie też oddziaływał na orzecznictwo organów administracji publicznej.
Właściwością prawa administracyjnego jest jego dynamika i stałe dokonywanie w nim zmian. W literaturze dostrzega się ponadto płynność jego granic, wynikającą z powstawania coraz to nowych dziedzin prawnych regulacji. Podkreślić też trzeba, że normy tego prawa narażone są na partykularyzm resortowy (projekty ustaw przygotowują zwykle ministrowie) i lokalny (prawo miejscowe i przepisy gminne),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta