Rozrywka za kółkiem
Samochodowe systemy nawigacyjne
Rozrywka za kółkiem
PIOTR KOŚCIELNIAK
Do dobrych rzeczy łatwo się przyzwyczaić. Dziś samochodowe radia stały się tak powszechne, że zaledwie jeden procent kierowców w Europie obywa się bez muzyki za kółkiem. Producenci sprzętu oferują jednak coś więcej - radio jest teraz centrum rozrywki - funkcjonującym jako sterownik audio, telewizji i systemu nawigacyjnego.
Tradycyjne radioodtwarzacze - oferujące tylko możliwość słuchania muzyki - nikogo dziś nie ekscytują. W erze technik cyfrowych zestaw w samochodzie określany jest jako "mobilne multimedia". Tak, jak telewizor w domu stał się centrum domowej rozrywki, tak niewielkie, lecz niezwykle skomplikowane radioodtwarzacze stały się "ośrodkiem dowodzenia" dla całego multimedialnego zestawu, łączącego odtwarzanie muzyki, telewizję i nawigację na drodze.
Jak tam dojechać
To właśnie systemy nawigacyjne pozostawały w centrum zainteresowania wszystkich firm produkujących samochodowy sprzęt grający. W samej tylko Europie wykorzystywanych jest ok. 600 tys. takich zestawów, a liczba ta ma podwoić się w przyszłym roku. Mimo tego, nasz kontynent (nie wspominając nawet o Polsce), jest daleko z tyłu za Stanami Zjednoczonymi i Japonią, gdzie systemy nawigacji oferowane są jako standardowe wyposażenie wielu modeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta