Ustawy pierwszej potrzeby
Podatki, budżet, reprywatyzacja
Ustawy pierwszej potrzeby
Posłowie wrócili w ubiegłym tygodniu na Wiejską po prawie miesięcznych parlamentarnych wakacjach. Czeka na nich blisko180 projektów ustaw. Niektóre leżą w lasce marszałkowskiej bardzo długo, jak np. prezydenckie projekty dotyczące stanów nadzwyczajnych, które wpłynęły do Sejmu tuż po rozpoczęciu kadencji.
Z ramowego, a więc jedynie orientacyjnego planu prac sejmowych wynika, że do końca roku Izba odbędzie jeszcze osiem posiedzeń. Znaczną część energii parlament będzie musiał poświęcić na prace nad ustawami podatkowymi i budżetem na rok przyszły. Ustawy podatkowe powinny zostać uchwalone do końca listopada. Taki termin wynika z jednego z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że podatnicy powinni dostatecznie wcześniej wiedzieć, co ich czeka w nadchodzącym roku.
Budżet jak miecz
Ustawa budżetowa, której projekt rząd wnosi do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem roku budżetowego, powinna zostać uchwalona najpóźniej w ciągu czterech miesięcy od przedłożenia. W przeciwnym razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta