Za granicą
EURO WZMACNIA GOSPODARKĘ. Brytyjski szef dyplomacji Robin Cook stwierdził w Tokio, rozpoczynając wizytę oficjalną, że po 8 miesiącach funkcjonowania unii gospodarczo-walutowej za wcześnie na ostateczne sądy, ale pewne oznaki wskazują, że euro udziela dodatkowej siły gospodarkom krajów, które tworzą tę unię. Jeśli jednolita waluta okaże się sukcesem, to Wielka Brytania będzie zainteresowana przystąpieniem do strefy euro - dodał.
NIŻSZE BEZROBOCIE W EMU. W lipcu w strefie euro nastąpił - po 2 miesiącach zastoju - spadek bezrobocia do 10,2 proc. z 10,3 proc. w czerwcu i 10,9 proc. przed rokiem. W krajach UE także zmalało - do 9,3 proc. z 9,4 proc. w czerwcu i 10,9 proc. rok temu. Po 7 miesiącach w 15 krajach liczba osób bez pracy zmniejszyła się o ponad 500 tys. do 15,8 mln. Najniższe było w Luksemburgu (2,8 proc.), Austrii (4,3 proc.) i Portugalii (4,5 proc.), najwyższe nadal w Hiszpanii (15,9 proc.), choć znacznie zmalało, bo rok wcześniej wynosiło 18,8 proc. Z kolei w sierpniu wzrosło o 3500 osób względem lipca do 1,55 mln osób.
URZĄD JAKOŚCI ŻYWNOŚCI. Francuską propozycję powołania niezależnego europejskiego urzędu bezpieczeństwa żywności w celu ochrony interesów konsumentów poparły Hiszpania (federacja producentów żywności i napojów FIAB) i Portugalia (wiceminister rolnictwa Luis Vieira)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta