Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sport i pieniądze

08 września 1999 | Publicystyka, Opinie | MN

LISTY

Kto odwołuje ministra

Zauważyłem, że w dyskusji o konstytucyjnym aspekcie odwołania ministra Janusza Tomaszewskiego różnie interpretuje się art. 161 Konstytucji Rzeczypospolitej. Otóż z jego brzmienia: "Prezydent Rzeczypospolitej, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, dokonuje zmian w składzie Rady Ministrów" jasno wynika, że decyzje podejmowane są w istocie przez premiera, natomiast prezydent odgrywa tu rolę swego rodzaju notariusza i musi zadośćuczynić wnioskowi szefa rządu.

Mam jednak wrażenie, że opinie formułowane przez szefa Kancelarii Prezydenta ("prezydent musi się zastanowić"), niosą w sobie groźbę praktyki będącej w istocie wbrew prawu, co mogłoby być bardzo szkodliwe dla stosowania Konstytucji. Także opinia prezydenta, że powody do odwołania ministra Tomaszewskiego (wszczęcie postępowania lustracyjnego) są mało przekonujące, stoi w sprzeczności z treścią cytowanego artykułu. Pod rządami nowej konstytucji premier jest kierownikiem rządu i konstruuje jego skład w sposób dowolny, ograniczony tylko przez zaufanie wyrażane dla niego przez większość sejmową.

Zadeklarowana przez premiera utrata zaufania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1798

Spis treści
Zamów abonament