Nieprawdopodobne zawiłości prawne
Zwolnienie od opłaty skarbowej umów pożyczki
Nieprawdopodobne zawiłości prawne
IZABELA LEWANDOWSKA
Umowa pożyczki udzielonej przez podmiot gospodarczy w ramach świadczonych usług finansowych nie podlegała od 5 lipca 1993 r. do 31 grudnia 1994 r. opłacie skarbowej, jeżeli pożyczkodawca udzielił jej z własnych środków i świadczył zarazem w tym zakresie usługi finansowe w rozumieniu przepisów o VAT.
Taką tezę zawiera wyrok Sądu Najwyższego z 11 marca 1999 r. (sygn. III RN 153/98), uwzględniający rewizję nadzwyczajną od orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku tym SN stwierdził też jednoznacznie, iż każda ze stron umowy cywilnoprawnej objętej opłatą skarbową jest stroną postępowania w sprawie tej opłaty. Oznacza to m.in., że decyzja określająca jej wysokość musi być adresowana do obu stron.
Zależne od zezwolenia
Ze względu na różne tytuły zwolnień od opłaty skarbowej - przewidziane w ustawie z 1989 r. o opłacie skarbowej (dalej: u.o.s.) i w rozporządzeniu wykonawczym do niej - na niesłychanie skomplikowane odesłania między przepisami tej ustawy i ustawą o VAT oraz powiązania z prawem bankowym kwestia obciążenia opłatą skarbową umów pożyczki i innych umów z zakresu finansów (pośrednictwa finansowego) wielokrotnie, przede wszystkim w formie pytań prawnych, absorbowała SN....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta