Sześć lat na wyjście z kryzysu
- Niebezpieczeństwa połowicznych reform - komentarz
Jednorazowa odprawa dla zwolnionego wyniesie do 30 tys. zł
Sześć lat na wyjście z kryzysu
W 2005 r. koleje polskie mają przestać ponosić straty. Budżet państwa będzie jednak nadal dofinansowywał deficytowe przewozy pasażerskie. We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała koncepcję restrukturyzacji PKP oraz przyjęła projekt ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji tego przedsiębiorstwa.
Program ten zakłada stopniowe przekształcanie przedsiębiorstwa w strukturę holdingową. W pierwszym półroczu przyszłego roku jest przewidziane utworzenie PKP SA. Właścicielem linii kolejowych ma zostać spółka Polskie Linie Kolejowe SA (PLK SA) zależna od PKP SA. Powstaną też spółki zależne zajmujące się przewozami pasażerskimi i towarowymi.
59 tysięcy zwolnionych
Do 2003 r. z PKP będzie musiało odejść 58 tys. 700 osób. RM ustaliła, że łączny koszt odprawy jednego zatrudnionego kolejarza wyniesie do 30 tys. zł na osobę, a nie do 35 tys. zł, jak chciało Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwo Finansów. Odprawę w tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta