Gest polskiego podatnika
Gest polskiego podatnika
Dzięki pomocy państwa Węglokoks masowo eksportuje do UE węgiel po cenach niższych od kosztów wydobycia i krajowej sprzedaży. Odbywa się to ze szkodą rentownych brytyjskich kopalń. Komisja Europejska nie może jednak przeforsować karnych ceł na import z Polski. Powód: wszystkie kraje UE poza Wielką Brytanią nadal chcą, aby polski podatnik subwencjonował ich energię kwotą 350-400 mln euro rocznie.
Urzędnicy Komisji Europejskiej twierdzą, że w porcie w Rotterdamie polski węgiel można od niedawna kupić już po 20 dolarów za tonę, co jest ceną niespotykaną na świecie. Ich zdaniem, wydobycie tony węgla kosztuje polskie kopalnie 20-25 USD/t, przeładunek 5 USD/t, przewóz z Katowic do portów bałtyckich 11 USD/t, natomiast transport statkiem do Rotterdamu dalsze 4 USD/t.
W ten sposób do każdej tony węgla polski eksporter, a w końcowym rachunku podatnik, dopłaca ok. 25 USD. Ponieważ w tym roku, podobnie jak w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta