Dziennik pisany nocą
GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI
Neapol, 27 lipca 1999
W dobrej i ważnej książce Andrzeja Paczkowskiego Od zafałszowanego zwycięstwa do prawdziwej klęski znajduję passus, który posłuży mi idealnie jako odskocznia do tego, co mam do powiedzenia w związku z polskim wydaniem Czarnej księgi komunizmu. Paczkowski, pisząc o tematach objętych tabu w historiografii komunistycznej, powiada: "Kurczyła się wciąż, ale jeszcze istniała, lista tematów objętych całkowitym tabu, przy których nie wymagano nawet - mniej lub bardziej dobrowolnie - fałszowania. Traktowano je po prostu per non est. Koronne miejsce zajmowało na niej wymordowanie przez NKWD, wiosną 1940 roku, kilkunastu tysięcy oficerów polskich. Było to oczywiste, gdyż kłamstwo dotyczące sprawców okazało się gniazdem, w którym wykluł się nowy system".
Znakomite jest to "kłamstwo jako gniazdo, w którym wykluł się komunizm", niezależnie od liczbowych ocen zbrodni (w Czarnej księdze sto milionów jest niewątpliwym zawyżeniem). I spory o tomisko przygotowane w Paryżu z udziałem badaczy z innych krajów, Paczkowskiego w naszym wypadku, sprowadzają się w gruncie rzeczy do pytań: wolno, jak to zrobił redaktor przedsięwzięcia, stawiać zbrodnie komunizmu obok zbrodni nazizmu?, wolno jednym tchem wymienić Holocaust i Gułag? Co do mnie nie waham się odpowiedzieć:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta