Tydzień na giełdach
- Złoty: Nerwowe zmiany
- Finanse: Spadła rentowność
- Giełda: Smutne nastroje
- Towary: Wieprzowina nie tanieje
- Waluty: Mocny jen
- Obligacje: Wciąż niepewność
- Akcje: Wsparcie dla Nikkei
- Surowce: Złoto spokojniejsze
Tym razem to nie czwartek był - jak zazwyczaj - najciekawszym dniem w tygodniu. W piątek na rynek walutowy napłynęło 400 mln dolarów z tytułu rozliczenia transakcji Polskiej Telefonii Cyfrowej. Spowodowało to znaczne wzmocnienie złotego, jednak rynek okazał się zdolny wchłonąć tę kwotę bez większych perturbacji.
Począwszy od końca sierpnia rośnie ryzyko kursowe na polskim rynku walutowym (foreksie). Zakres dziennych zmian kursu jest porównywalny tylko z chwilami kryzysów obejmujących rynek światowy, jak kryzys azjatycki lub rosyjski. Wtedy jednak do gry rynkowej wchodził Narodowy Bank Polski korygując wahania kursu interwencjami lub intensywnym monitorowaniem rynku. Obecne wahania kursu wynikają w większości z gry rynkowej. Najpierw skończyła się niektórym podmiotom możliwość czekania na większe wpływy prywatyzacyjne, co doprowadziło do zamykania pozycji złotowych. W tej fazie kurs złotego zaczął spadać z poziomu ponad 3 proc. odchylenia od parytetu.
Spadek utrzymywał się,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta