Ropa jest droga i będzie drożeć
Ropa jest i będzie droga
Udział kosztów transportu w ostatecznych cenach wyrobów rynkowych jest na tyle niewielki, że wpływ droższej ropy na te ceny również nie jest duży. Jeśli jednak uwzględnić, że w ciągu ostatniego półrocza ropa podrożała ponaddwukrotnie, to w efekcie inflacja w większości krajów może wzrosnąć o ułamki punktu procentowego. Wczoraj ropa była najdroższa od ponad 30 miesięcy i pod koniec dnia kosztowała 22,63 USD za baryłkę. Tak wysoka cena jest bardzo korzystna dla rafinerii. Szczególnie polskich, gdzie procentowy udział producenta w cenie finalnej jest wyższy niż w innych krajach OECD.
Ropa jest i będzie droga - uważa Peter Gignoux z Salomon Smith Barney, najczęściej cytowany analityk z rynku ropy. Kraje członkowskie OPEC postawiły sobie za punkt honoru odzyskanie wiarygodności, a więc wypełniania warunków porozumienia zawartego 30 marca tego roku. Jak podała wczoraj Międzynarodowa Agencja Energetyczna obecna produkcja OPEC wynosi 26,04 mln baryłek dziennie, czyli porozumienie z Hagi wypełniane jest w 92 procentach. Do obniżki cen może dojść w przypadku, kiedy osiągną one poziom 25 USD za baryłkę lub gdyby doszło do załamania gospodarki w Stanach Zjednoczonych lub gdyby powtórzył się kryzys azjatycki. Te dwa ostatnie hipotetyczne przypadki są mało prawdopodobne -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta