Ponad siły każdego człowieka
W wielu wierszach Tadeusza Borowskiego ironia potęguje się do tego stopnia, że przekształca się w sarkazm
Ponad siły każdego człowieka
ANDRZEJ WRÓBLEWSKI "SZOFER". FRAGMENT TEGO OBRAZU WIDNIEJE NA OKŁADCE "ROZMOWY Z PRZYJACIELEM" TADEUSZA BOROWSKIEGO.
JANUSZ DRZEWUCKI
Na opasce widnieje napis: "Literacka sensacja. Tom odnaleziony po 52 latach". Pod opaską zbiór wierszy "Rozmowa z przyjacielem" Tadeusza Borowskiego (1922 - 1951), jednego z największych pisarzy pokolenia wojennego. Na okładce książki reprodukcja obrazu Andrzeja Wróblewskiego (1927 - 1957).
Od razu trzeba zaznaczyć, że chociaż w środku znajdziemy 31 wierszy, to jednak tylko kilka to utwory publikowane po raz pierwszy, pozostałe znamy dobrze z różnych wyborów liryki Borowskiego. W czym zatem sensacja? Ano w tym, że książkę tę w tym właśnie kształcie, przygotował do druku zaraz po wojnie sam Borowski, jednak nigdy nie dane było jej się ukazać. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że po znakomitym przyjęciu opowiadań "Dzień na Harmenzach" i "Transport Sosnowiec-Będzin" (znanego potem pod tytułem "Proszę państwa do gazu"), opublikowanych na łamach "Twórczości" w 1946 oraz po wysokich ocenach krytyki, z jakimi spotkały się ogłoszone w 1948 zbiory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta