Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odłączone telefony

11 września 1999 | Publicystyka, Opinie | ma.s.
źródło: Nieznane

  • Sylwetki ministrów gabinetu Tadeusza Mazowieckiego ROZMOWA

    Tadeusz Mazowiecki , pierwszy niekomunistyczny premier

    Odłączone telefony

    FOT. LESZEK ŁOŻYŃSKI

    - Mój rząd był rzadkim przypadkiem rządu rzeczywistego w historii Polski - tak uważa dzisiaj Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier. Ale dla społeczeństwa był to raczej rząd "nierzeczywisty". Po ponad czterdziestu latach ludziom trudno było uwierzyć, że istnieje realna władza nie związana z KC PZPR i Moskwą. Nawet sejmowe wystąpienie premiera, kiedy na oczach milionów telewidzów zasłabł w trakcie wygłaszania exposé, przypominało filmowy scenariusz.

    Kilka miesięcy później społeczeństwo odczuło ciężar rzeczywistości. Pojawiły się słowa dotychczas nie używane, na przykład "bezrobotny".

    Rządowi Mazowieckiego zarzucano, że działa zbyt powoli i asekurancko. "Zasadniczym moim zadaniem było, żeby się udało: nie tydzień czy miesiąc wcześniej, tylko żeby w ogóle się udało" - tłumaczy Mazowiecki. Gabinet Mazowieckiego powstał 12 września 1989 roku. Tworzyli go ministrowi wywodzący się z "Solidarności", ale także członkowie ZSL, Stronnictwa Demokratycznego i PZPR.

    I choć czas jest uważany potocznie za miarę obiektywną, to okres działalności rządu Mazowieckiego zdaje się temu przeczyć. Przez tych szesnaście

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1801

Spis treści
Zamów abonament