Zmierzch symboli
Rocznica Sierpnia 80
Zmierzch symboli
Piotr Adamowicz
Na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej powiewa kilka solidarnościowych flag. To jedyny widoczny znak rocznicy Sierpnia'80. Kilkunastu turystów przygląda się pomnikowi Poległych Stoczniowców. W kiosku przy bramie można nabyć przeróżne pamiątki. -- Polacy najczęściej pytają. .. o piwo -- mówi sprzedawczyni. Nie wiadomo, czy w jej głosie pobrzmiewa więcej sarkazmu, czy też rozżalenia.
Przyjeżdżając do Gdańska turyści nadal zaglądają na plac Solidarności. Zachodzą do kościoła św. Brygidy, czasem w niedzielę przybywają na msze św. za ojczyznę, odprawiane przez księdza Henryka Jankowskiego. Jednak przybyszów pragnących odwiedzić historyczne miejsca "Solidarności" jest mniej.
Gdańscy przewodnicy nie planują tras wycieczek. Dostosowują się do życzeń zwiedzających. -- Jeszcze dwa, trzy lata temu gwoździem programu był kościół św. Brygidy -- wspomina Władysław Gołuński. -- A księdza Jankowskiego trzeba było
błagać na klęczkach,
by znalazł czas na spotkanie. Każda zagraniczna grupa wręcz domagała się, aby odwiedzić gdański kościół. Teraz wszystko się zmieniło, to Gołuński proponuje. A pomnik i płot, przez który skakał Wałęsa? -- Oglądają. Ale częściej zza szyb klimatyzowanego autokaru. Po drodze do oliwskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta