Magnetyzm wokół nas
Magnetyzm wokół nas
Rozmowa z prof. Henrykiem Szymczakiem, dyrektorem Instytutu Fizyki PAN
Począwszy od dziś do 26 sierpnia trwać będzie w Warszawie międzynarodowa konferencja na temat magnetyzmu, w której udział bierze ok. 1500 naukowców z całego świata. W 31 grupach tematycznych przedyskutowane zostaną wszelkie aspekty badań nad magnetyzmem i ich praktycznych zastosowań, m. in. z zakresu nowych materiałów magnetycznych, biomagnetyzmu, nadprzewodnictwa itd. Program pierwszego dnia imprezy przewiduje także publiczny wykład jednego z najwybitniejszych fizyków, prof. Hansa Kronmuellera z Niemiec na temat nowoczesnych materiałów magnetycznych i ich zastosowań w przemyśle, który odbędzie się o godzinie 17 w Sali Kongresowej PKiN. W przededniu konferencji "Rz" poprosiła o rozmowę jej współgospodarza, dyrektora Instytutu Fizyki PAN, profesora Henryka Szymczaka.
Dlaczego na miejsce spotkania specjaliści od magnetyzmu wybrali właśnie Polskę? Czy to przypadek, czy też wyraz uznania dla osiągnięć naszych fizyków?
Na dwanaście konferencji, które odbywają się co trzy lata, jest to dopiero druga organizowana w tej części Europy. Jednak o lokalizacji nie zadecydował oczywiście przypadek; miło mi powiedzieć, że można decyzję tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta