Etyka a ideologia
W dniach 5 -- 13 września odbędzie się w Kairze konferencja na temat "Ludność i rozwój"
Etyka a ideologia
Bp Józef Życiński
Wstępny dokument ONZ wprowadzający w problematykę konferencji w Kairze stał się przedmiotem krytyki rozwijanej nie tylko z perspektywy chrześcijańskiej wizji człowieka i społeczeństwa. Wielu krytyków zarzuca mu, iż wyrasta on z "etycznej próżni", gdyż pragmatyka góruje w nim nad etyką, a w jednowymiarowej wizji człowieka zostaje usunięte pojęcie godności, by zrobić miejsce wypowiedziom o "bezpiecznej aborcji". Amerykański demograf żydowskiego pochodzenia Julian Simon posunął się w jednym z wywiadów do opinii, iż poglądy wyrażone w dokumencie mają charakter skandaliczny i wikłają się w wewnętrzne sprzeczności.
Polemizując z podobnymi zarzutami, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, Fred Sal, usiłował jedynie wykazywać, iż w dokumencie pojawiają się jednak czasem kwestie etyczne, np. gdy mówi się o dopuszczalności narzucania innym grupom społecznym własnych zasad dotyczących regulacji urodzin. Okazjonalne wtręty etyczne nie zwalniają jednak z pytania o etyczną wymowę całości dokumentu.
Kontrowersje podstawowe dla prowadzonego sporu wiążą się z koncepcją tzw. bezpiecznej aborcji jako uznawanej metody przeciwdziałania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta