Czy czarny scenariusz jest możliwy
Czy czarny scenariusz jest możliwy
WALDEMAR GĘBUŚ
Teza o znacznym przewartościowaniu amerykańskich akcji powraca w ostatnich latach jak bumerang w wypowiedziach analityków giełdowych i ekonomistów, wliczając w to samego szefa Fed Alana Greenspana. Inwestorzy, którzy zlekceważyli te ostrzeżenia i przetrwali kilka groźnie wyglądających, lecz krótkotrwałych korekt, zarobili w ciągu ostatnich trzech lat ok. 100 proc. Czy można się więc dziwić, że wszelkie pesymistyczne głosy coraz częściej kwitowane są wzruszeniem ramion?
Mechanizm hossy
Pozycję Stanów Zjednoczonych na światowej arenie gospodarczej oraz charakter amerykańskiej prosperity określa stwierdzenie, z którym spotkać można się czasami w opracowaniach ekonomicznych: "consumer of the last resort" - konsument ostatniej instancji. Motorem dynamicznego wzrostu gospodarczego USA jest wysoki poziom konsumpcji społeczeństwa oraz wciąż rosnące wydatki inwestycyjne. Niepokojący jest systematyczny wzrost wydatków konsumpcyjnych w dochodach. Odbija się to oczywiście na oszczędnościach. Ich udział w dochodach, jak i skłonność do oszczędzania maleją systematycznie od początku lat 80. Na początku ubiegłej dekady ok. 10 proc. dochodu było przeznaczane na oszczędności. W tym roku wskaźnik ten sięgnął wartości ujemnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta