Kości stare i nowe
Trwają prace konserwatorskie przy katakumbach. Robotnicy kręcą się z taczkami, jeden z nich obstukuje młotkiem cegły.
Kości stare i nowe
PONOWNE OTWARCIE STAREGO CMENTARZA W PłOCKU SPOWODOWAŁO DEWASTACJĘ ZABYTKOWYCH GROBÓW
FOT. AUTOR
RADOSŁAW JANUSZEWSKI
Zadzwonił do mnie przyjaciel i pełnym napięcia głosem oznajmił: - Niszczą najstarszy cmentarz w Polsce. Mówił o cmentarzu w Płocku, starszym o kilka lat od Powązkowskiego. Najstarsza jest wileńska Rossa, ale leży poza granicami Rzeczypospolitej. Dwa tygodnie później odebrałem następny telefon: - Przyjeżdżaj zaraz, bo nie zobaczysz najważniejszego. Właśnie porządkują cmentarz, sprzątają kości.
Był gorący wrześniowy dzień, ale mnie zrobiło się jakoś chłodno...
Dwa cmentarze
Cmentarz stary w Płocku powstał w 1780 roku, czyli 10 lat wcześniej niż cmentarz Powązkowski. Był czynny aż do II wojny światowej. W ostatniej ćwierci ubiegłego stulecia funkcje cmentarza starego przejmować zaczął położony po drugiej stronie ulicy cmentarz miejski. Od niego też zacząłem zwiedzanie. Widać w nim kawał historii miasta: przy wejściu grób czternastoletniego Antolka Grabowskiego. Zginął w walce z bolszewikami w 1920 r. Dalej groby zacnych obywateli: ksiądz kanonik Andrzej Płoski 1809-1888, kaplica wybudowana przez rodzinę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta