Zasługi w popiół obrócone
Enigma była wręcz bezcennym podarunkiem dla aliantów, skróciła wojnę o trzy lata
Zasługi w popiół obrócone
JAN CIECHANOWSKI
24 września 1940 r. premier Winston Churchill nakazał - w obecności gen. Władysława Sikorskiego - mjr. Desmondowi Martonowi, swemu zaufanemu doradcy ds. wywiadu, aby jak najszybciej doprowadził do spotkania brygadiera Stewarta Menziesa, szefa wywiadu brytyjskiego, i płk. dypl. Leona Mitkiewicza, szefa Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza. Spotkanie miało uporządkować i usprawnić brytyjsko-polską współpracę wywiadowczą. W tym czasie Wielka Brytania toczyła swój samotny bój z Niemcami, a Polska była jej największym i najwierniejszym aliantem.
Churchill był jednym z niewielu polityków i osobistości brytyjskich, który rozumiał i doceniał znaczenie i rolę wywiadu (Secret Intelligence Service - SIS) w prowadzeniu wojny. Tymczasem, brytyjska siatka wywiadowcza na kontynencie była - po zajęciu przez Niemców Europy Centralnej i Zachodniej - zdezorganizowana i częściowo spenetrowana przez niemieckie służby wywiadowcze. Co więcej, wiadomości uzyskiwane przez Brytyjczyków z Enigmy, czy używając terminologii angielskiej - Ultry, były jeszcze znikome.
Enigma - bezcenny podarunek
W styczniu 1940 r. Brytyjczycy, głównie dzięki pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta