Rosyjski podarunek
Nieznana opera Wolfganga Amadeusza Mozarta
Rosyjski podarunek
Kiedy w początkach lat 90. Rosjanie zwrócili część archiwów wywiezionych z Niemiec po II wojnie światowej, nie przypuszczano, że ukryta w nich jest rzecz tak niezwykła. Do materiałów tych złożonych w Hamburgu dotarł amerykański muzykolog David Bruch i po kilku latach badań ogłosił sensacyjną wiadomość: w archiwum znajduje się nieznana partytura sygnowana nazwiskiem Mozarta.
Tym zbadanym przez niego dziełem jest opera "Der Stein der Weise", co na polski należałoby przetłumaczyć jako "Kamień filozoficzny". Wiedziano już wcześniej, że taki utwór istnieje, co więcej - znany był z niego duet, przypisywany Mozartowi, bo nie było pewne, czy wyszedł w całości spod jego ręki. W końcu kompozytor dość lekko podchodził do swej pracy. Znana jest historyjka o tym, jak odwiedził kiedyś kompozytora, Benedikta Schacka. Kiedy ten się ubierał, usiadł nad partyturą opery, którą Schack tworzył i skracając sobie czas oczekiwania zaczął kontynuować pracę przyjaciela. Podobno po latach Konstancja Mozart usiłowała dowiedzieć się od Schacka, które partie jego dzieła faktycznie stworzył mąż, ale dawny przyjaciel nie udzielił odpowiedzi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta