Co dziewiąty Polak niepełnosprawny
Działania na szczeblu lokalnym dają większe szanse na stworzenie lepszych warunków do aktywnego życia
Co dziewiąty Polak niepełnosprawny
Od ponad 10 lat nie udało się wykreować i zrealizować działań społecznych i gospodarczych skutecznie wyrównujących szanse ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Niepełnosprawni są gorzej wykształceni, mniej zarabiają, mają poczucie wyizolowania i zagrożenia bytu. Z badań wynika, że czterech na dziesięciu dorosłych niepełnosprawnych ludzi uważa, iż ich sytuacja materialna się pogorszy.
80 proc. niepełnosprawnych to osoby o orzeczonym stopniu niepełnosprawności lub dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny, a więc grupa o określonym prawnie statusie. Większość działań przewidzianych w ramach polityki socjalnej obejmuje właśnie tę grupę osób.
W kontekście negatywnym
O niepełnosprawnych najgłośniej bywa wówczas, gdy opisywane są przykłady niegospodarności związane z wydawaniem pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powstał on w 1991 r. i od tego czasu każdego roku, kiedy to Najwyższa Izba Kontroli publikuje wyniki swojej kontroli, staje się bohaterem negatywnym w mediach. W tym roku dodatkowo uwaga skupiona jest też na zakładach pracy chronionej i ulgach podatkowych, z jakich one korzystają.
PFRON miał być (przynajmniej z założeń)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta