Polowanie na dyktatorów
Polowanie na dyktatorów
Czarną listę otwierają eks-generał Jorge Videla (z prawej) i były dowódca marynarki, admirał Emilio Massera (z lewej), główni sprawcy puczu, w którego wyniku została odsunięta od władzy Isabel Peron. Zdjęcie z 1979 roku.
FOT. (C) AP
MAŁGORZATA TRYC-OSTROWSKA
Hiszpański sędzia Baltasar Garzon, który zamierza postawić Augusto Pinocheta przed sądem w Madrycie za "ludobójstwo, tortury i terroryzm", wysunął identyczne zarzuty przeciwko 98 Argentyńczykom. Ściga ich listami gończymi. Jeśli któryś z wojskowych, oskarżonych o zbrodnie dokonane w Argentynie w latach 1976-1983, wyjedzie z kraju, może podzielić los byłego dyktatora Chile, aresztowanego przed ponad rokiem w Londynie i oczekującego na ekstradycję do Hiszpanii.
W swojej ojczyźnie argentyńscy wojskowi także nie czują się już bezpieczni. Wprawdzie tutejsze władze oznajmiły, że hiszpański nakaz nie obowiązuje w Argentynie, ale dziesięciu z nich czeka w Buenos Aires proces za nielegalne oddawanie do adopcji dzieci przeciwników politycznych.
Garzon ściga Argentyńczyków na wniosek hiszpańskich obrońców praw człowieka. Domagają się oni ukarania tych, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta