Grunt to fiskalizm
Problemy podatkowe przy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na podstawie dekretu z 1945 r.
Grunt to fiskalizm
WIESŁAW SZCZEPIŃSKI, ADAM STUDZIŃSKI
Odszkodowanie za wywłaszczoną własność gruntu w postaci uzyskania do niego prawa wieczystego użytkowania całkowicie odpowiada sposobowi naprawienia szkody przez rekompensatę naturalną.
Z gruntami warszawskimi będzie kolejny problem. Tym razem za sprawą wyroku NSA, naszym zdaniem wadliwego, jaki zapadł 16 kwietnia 1999 r. (sygn. III SA 5205/98). Rzecz dotyczy powstania obowiązku podatkowego po zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntów warszawskich, ustanowionego dla dawnych właścicieli bądź ich następców prawnych, jeżeli zbycie nastąpiło w ciągu pięciu lat od jego ustanowienia. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c) i art. 28 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) podatkiem zryczałtowanym - w wysokości 10 proc. uzyskanego przychodu - objęta jest sprzedaż lub zamiana prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie nastąpiły w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i zostały dokonane przed upływem owych pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tego prawa. Powołując się na tę regulację, organa podatkowe twierdzą konsekwentnie, iż taki obowiązek istnieje, i egzekwują należne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta