Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy możliwe jest społeczne przyzwolenie

09 listopada 1999 | Prawo | AŁ

Amnestia

Apel księży o przebaczenie i miłosierdzie dla więźniów

Czy możliwe jest społeczne przyzwolenie

Przedstawiciele kościołów katolickiego i luterańskiego wystąpili do najwyższych władz państwowych o amnestię dla uwięzionych.

Katoliccy kapelani więzienni argumentują, że Jubileusz III Tysiąclecia Chrześcijaństwa sprzyja ewangelicznemu przebaczeniu i okazaniu miłosierdzia. Duszpasterstwo Więziennictwa Kościoła luterańskiego nazywa swoją inicjatywę "Amnestia 2000" i stwierdza, że nie jest najważniejsze, ilu zostanie zwolnionych z zakładów karnych, lecz uzyskanie przez nich przebaczenia i społecznej akceptacji.

W latach 1945-89 było dwanaście amnestii, ogłaszano je więc średnio co trzy lata i osiem miesięcy. Od ostatniej w 1989 r. minęło dziesięć lat.

Obecnie w zakładach karnych i aresztach śledczych znajduje się 56 tys. osób.

Amnestia jest możliwa po uchwaleniu przez Sejm stosownej ustawy. Wobec tego z inicjatywą legislacyjną musi wystąpić któryś z uprawnionych organów: albo rząd, albo prezydent, albo grupa posłów, albo (od niedawna) 100 tysięcy obywateli. Czy jest na to szansa?

Hanna Suchocka, minister sprawiedliwości

Nie jestem zwolenniczką powszechnej amnestii. Nie byłoby to wskazane w dzisiejszej sytuacji społecznej, kiedy wzrasta zjawisko przestępczości, któremu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1850

Spis treści

Listy

Zamów abonament