Rój nieba
Rój nieba
KRZYSZTOF R. URBAŃSKI
Dzisiaj w nocy, od godziny 24.00 do 4.00 będziemy mogli obserwować na niebie rój meteorów - Leonidów. Jak co roku o tej porze między 14 a 25 listopada nadlatują z kierunku gwiazdozbioru Lwa (po łacinie Leo) - stąd ich nazwa Leonidy.
To pozostałość komety Tempel- Tuttle, która na swej orbicie pozostawia pas kosmicznego pyłu. W tym roku warunki do obserwacji tego zjawiska będą dla mieszkańców Europy wyjątkowo korzystne. Jeśli pogoda dopisze rój świecących meteorów powinien być widoczny gołym okiem wysoko nad horyzontem na południowo-wschodnim niebie.
Komety
- Kometa to taka bryła lodu, zestalonego dwutlenku węgla, amoniaku o średnicy od kilku do kilkunastu kilometrów. To pozostałości materii, z której powstał Układ Słoneczny i została wyrzucona do tzw. obłoku Oorta otaczającego Układ Słoneczny. To taki "rezerwuar" komet. Co pewien czas na skutek oddziaływań grawitacyjnych jakaś kometa zostaje wrzucona do wnętrza Układu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta