Tadeusz Czacki
Tadeusz Czacki
Tadeusz Czacki znany jest powszechnie jako twórca "Aten Wołyńskich", słynnego Liceum Krzemienieckiego. Ale też nowoczesne polskie prawo właśnie od niego zapoczątkowało swój rozwój. Jego bowiem dzieło "O litewskich i polskich prawach", wydane po raz pierwszy w zbiorze Mostowskiego w 1800 r. w Warszawie, to narodziny badań naukowych dotyczących historii prawa rodzimego całej Słowiańszczyzny.
Znakomity ród Czackich, od XVI w. hrabiów herbu Świnka, wywodził się z Wielkopolski. Czaccy już w wiekach średnich piastowali urzędy publiczne, dlatego i z prawem byli obeznani. Ojciec Tadeusza, Szczęsny Feliks Czacki, zasiadał w sądach królewskich zadwornych jako asesor, rozstrzygał też jako sędzia polubowny sprawy miejscowego obywatelstwa. Ożenił się z Katarzyną Małachowską, siostrą późniejszego marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego. Ze związku tego urodziło się w dziedzicznym Porycku na Wołyniu czworo dzieci: dwie córki i dwóch synów - w 1753 r. Michał, znany później jako prawnik i znawca dziejów ojczystych, poseł na Sejm Czteroletni, i - 28 sierpnia 1765 r. - właśnie Tadeusz.
Ojciec, widząc u obu synów niezwykłą bystrość umysłu, a przy tym chęć do nauki, ściągnął do Porycka ze Lwowa, gdzie w kolegium niegdyś sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta