Życie po filmie
Życie po filmie
FOT. (C) REUTERS
Nazwano go "obywatelem świata", napisano o nim ponad 20 książek. Roman Polański nakręcił w życiu 16 filmów fabularnych, wyreżyserował kilka przedstawień teatralnych, zagrał około 30 ról i epizodów. Choć nigdy nie dostał Oscara, ma za "Dziecko Rosemary" i "Chinatown" worek nominacji, ma też Europejską Nagrodę Filmową za całokształt twórczości, a niedawno trafił do szacownego grona 40 nieśmiertelnych zasiadających we francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Powiedział prasie, że czuje się dumny i zaszczycony miejscem w Akademii, u Nino Cerrutiego zamówił frak szamerowany prawdziwym złotem. Ale przecież częściej niż frak nosi Polański dżinsy i adidasy, a jego przyjaciele - ci, którzy pamiętają go sprzed lat, nadal myślą o nim jak o tamtym chłopaku pełnym fantazji, który niemiłosiernie wygłupiał się na przyjęciach, zniewalając wszystkich swoją fantazją i poczuciem humoru.
- Ja ciągle widzę Romka jako młodego człowieka. On psychicznie niewiele się zmienia - mówi przyjaciel Polańskiego Janusz Morgenstern.
Roman Polański nie zmienia się także fizycznie. Ma 66 lat, na twarzy przybyło mu kilka zmarszczek, ale ciągle ma chłopięcą figurę i jak dawniej opadające niesfornie na czoło włosy. Jego znajomi twierdzą, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta