Wiedza niepełna i często fałszywa
KL Auschwitz w świadomości społecznej Polaków, A.D. 2000
Wiedza niepełna i często fałszywa
Marek Kucia
Wśród wydarzeń drugiej wojny światowej uznawanych za ogólnoludzką tragedię najczęściej wymieniany jest Oświęcim. Choć jest on dla Polaków doniosłym symbolem narodowym wiedza o byłym obozie jest niewielka i w wielu punktach fałszywa.
Dla 30 procent respondentów Oświęcim jest najważniejszym faktem drugiej wojny światowej. Tylko agresja niemiecka 1 września 1939 roku uzyskuje w sondażach równie dużo wskazań. Inne wydarzenia: Powstanie Warszawskie 1944 roku, agresja sowiecka 17 września 1939 roku - połowę lub dwie trzecie mniej. Katyń, przywrócony powszechnej świadomości historycznej Polaków po 1989 roku, wskazywany jest w badaniach dziesięć razy rzadziej niż Oświęcim.
Tak ważne miejsce Oświęcimia w świadomości historycznej współczesnych Polaków jet faktem zastanawiającym. W dużym stopniu wiąże się z przekazywaniem kolejnym pokoleniom wspomnień z okresu wojny i okupacji, kiedy aresztowania i deportacje do obozów były bezpośrednim lub pośrednim doświadczeniem większości polskich rodzin, a Oświęcim stał się synonimem słowa "obóz".
Wiedza o Oświęcimiu była również treścią oficjalnej propagandy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta