Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dolar dolarowi nierówny

28 stycznia 2000 | Publicystyka, Opinie | MB
źródło: Nieznane

POLEMIKA

Podatek progresywny musi uwzględniać relacje dochodowe wewnątrz każdego kraju

Dolar dolarowi nierówny

RYS. ROBERT DĄBROWSKI

MAREK BOROWSKI

W "Rzeczpospolitej" z 18 - 19 grudnia 1999 r. ukazał się krótki tekst Krzysztofa Lipki, eksperta z Deloitte & Touche Poland, pt. "Kto płaci więcej. Rachunki sprowadzone do jednego mianownika", w którym autor, nawiązując do niedawnej dyskusji podatkowej, kwestionuje sposób, w jakim obie strony sporu posługiwały się zagranicznymi przykładami w tej dziedzinie.

Przypomnę, iż z porównań, jakie prezentowano na podstawie danych OECD, firmy konsultingowej Arthur Andersen oraz Komitetu Integracji Europejskiej RP, wynikało, że Polska z maksymalną stawką 40 proc. plasuje się na ósmym miejscu wśród 35 krajów świata - wyższe stawki podatkowe obowiązują w zdecydowanej większości krajów, np. w krajach skandynawskich, Niemczech, Belgii i Francji, natomiast pod względem stawki minimalnej, czyli 19 proc., zajmuje 15 pozycję wśród 24 krajów, a wyższe stawki ma już wyraźnie mniej krajów, np. Belgia, Francja oraz Szwecja.

Innymi słowy, bogaci płacą u nas stosunkowo niski podatek, a przeciętnie uposażeni i ubodzy - relatywnie wysoki. Zdaniem Krzysztofa Lipki nie można porównywać wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1919

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Zamów abonament