Raport Ubezpieczenia komunikacyjne
PRZEWODNIK PO TABELACH
Jak sprawdzić wysokość składki
W tabelach na stronach E2 i E3 przedstawiliśmy przykładowe składki za ubezpieczenie OC i AC, które trzeba zapłacić za niektóre auta w wybranych miastach. Należy pamiętać, że są to składki podstawowe, czyli bez żadnych zwyżek i zniżek. Oznacza to, że właściciel danego auta, jeśli przysługuje mu 60-proc. zniżka za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, zapłaci o 60 proc. niższą składkę za OC, niż wynika to z tabeli. Podobnie jest ze składkami za autocasco.
Aby więc wyliczyć, ile zapłacimy w danej firmie, należy sprawdzić w tabelach "Ubezpieczenie OC" (strona E2) i "Ubezpieczenie autocasco" (strona E4) wysokość zwyżek i zniżek za ubezpieczenie OC lub AC w konkretnym towarzystwie.
Nie przedstawiamy składek, które trzeba byłoby zapłacić w TU Europa. Towarzystwo to specjalizuje się w innego typu ubezpieczeniach. W przypadku OC i AC stosuje stawki zaporowe, czyli bardzo wysokie (w wielu przypadkach składka przewyższa wartość auta).
Należy podkreślić, że każde towarzystwo ubezpieczeń majątkowych ma obowiązek oferować ubezpieczenie OC. Ponieważ niektóre firmy nie chcą sprzedawać takich polis, żądają za nie bardzo wysokich składek.
Najtańsze oferty
Z przedstawionych przez nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta