Litwa od Suwałk po Lidę
Litwa od Suwałk po Lidę
Mapa z kalendarza: na południe i wschód od litewskich granic, przez Suwałki po stronie polskiej i Lidę po białoruskiej, ciągnie się napis: "Tymczasowo okupowane etniczne ziemie litewskie"
PIOTR KOŚCIŃSKI
z Wilna
"2000 lietuvio kalendorius" - "Kalendarz Litwina 2000". Elegancko wydrukowana, zielona książeczka w twardej oprawie. Jej wydanie oprotestowały Polska, Białoruś i Rosja. Dochodzenie prowadzi prokurator, a od środy księgarnie nie mogą jej sprzedawać.
Na drugiej stronie kalendarza - mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego z okresu największego rozkwitu, "od morza do morza", oraz portret wielkiego księcia Witolda. W środku - między innymi mapa zasięgu Bałtów w XIII w., czyli - jak można rozumieć - zasięgu przodków współczesnych Litwinów (może i Łotyszy?); od Wisły na zachodzie (Prusowie) po Bug na południu (Jaćwingowie), dzisiejszy Mińsk białoruski na wschodzie i współczesne granice Estonii na północy. I wreszcie, na samym końcu książeczki, mapa, która wzbudziła najwięcej emocji - Litwa wraz z terenami sąsiadujących państw. Na południe i wschód od litewskich granic, przez Suwałki po stronie polskiej i Lidę po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta