Milionowa armia robotnych
Ceny robotów spadają, rosną koszty pracy
Milionowa armia robotnych
To też jest robot - japoński, najmniejszy na świecie
(C) AP
KRYSTYNA FOROWICZ
Najczęściej roboty znajdują zatrudnienie w fabrykach samochodów. Zamówienia na nie z zakładów przemysłu motoryzacyjnego wzrosły o 24 proc. w ubiegłym roku - podaje raport Europejskiej Komisji Ekonomicznej NZ (ECE). Drugie miejsce w świecie zajmuje pod tym względem przemysł spożywczy. Jednak przyszłość robotów to energetyka jądrowa oraz toksyczne odpady przemysłowe - twierdzą eksperci z ECE.
Największy popyt na roboty odnotowano w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zamówienia wzrosły z 60 proc. do ponad 199 od 1998 r. W Europie - jak podaje roczny raport ECE - zapotrzebowanie na roboty zwiększyło się o 12 proc., ale o ponad 31 proc. w 1998 wobec 1997 r.
- W ubiegłych kilku latach po okresie stagnacji i mniejszego inwestowania w robotykę obecnie zainteresowanie przemysłu tego rodzaju urządzeniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta