Między tezą a uzasadnieniem
Pokrzywdzony w wypadku drogowym
Między tezą a uzasadnieniem
JAN DŁUGOZIMA
Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo - stwierdza kodeks postępowania karnego. Tylko pozornie definicja ta wydaje się być oczywista.
"Czy osoba, której dobro prawne - inne niż określone w art. 177 § 1 i 2 kodeksu karnego - zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone w wyniku wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 k.k. lub którego następstwem była śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, jest pokrzywdzonym w rozumieniu art. 49 § 1 k.p.k. w postępowaniu karnym toczącym się przeciwko osobie oskarżonej o spowodowanie tego wypadku?" (treść przepisów podana jest w ramce).
Na to pytanie Sąd Najwyższy w uchwale z 15 września 1999 r. odpowiedział następująco: "Krąg osób pokrzywdzonych w rozumieniu art. 49 § 1 k.p.k. ograniczony jest zespołem znamion czynu będącego przedmiotem postępowania oraz czynów współukaranych".
W uzasadnieniu uchwały SN wywiódł, że na tle wykładni przepisu art. 49 § 1 k.p.k. możliwe są dwie definicje osoby pokrzywdzonej:
- czysto procesowa, zgodnie z którą pokrzywdzonym jest ten, czyje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta