Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozostaniemy przy węglu

14 lutego 2000 | Nauka i Technika | KF

ROZMOWA

Prof. Jerzy Niewodniczański, prezes Państwowej Agencji Atomistyki

Pozostaniemy przy węglu

Rząd zrezygnował z budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dlaczego?

JERZY NIEWODNICZAŃSKI: Na razie rząd nie zrezygnował. Projekt budowy elektrowni jądrowej został odsunięty czasowo. KERM stwierdził, że prognozy dotyczące zapotrzebowania kraju na energię elektryczną zostały przeszacowane w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki. Nie będziemy potrzebowali aż tyle energii elektrycznej, z wielu powodów. O budowie elektrowni jądrowej mówiono przy scenariuszu, gdy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną będzie bardzo duży, nawet do 96 proc. i wtedy musielibyśmy ją importować. Niektórzy eksperci jednak uważają, że do koncepcji rozwoju energetyki jądrowej powróci się, ponieważ obciążenie atmosfery emisjami zanieczyszczeń będących skutkiem spalania węgla będzie wzrastać.

Ministerstwo Środowiska uważa, że powinniśmy rozwijać odnawialne źródła energii wykorzystujące np. energię wiatru, wodną i słoneczną. - Trzeba wykorzystać jak najwięcej biomasy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1934

Spis treści
Zamów abonament