Banki rozliczają się sprawniej
Rezerwy obowiązkowe
Banki rozliczają się sprawniej
Od 16 sierpnia tego roku, czyli od momentu wprowadzenia w życie nowego zarządzenia NBP w sprawie rezerw obowiązkowych, skończyły się nareszcie kłopoty z u trzymaniem płynności finansowej banków. W ostatnich dniach rozrachunek następuje punktualnie, zgodnie z regulaminem KIR -- powiedział nam, Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej SA.
KIR przyspiesza
Prowadzony przez Izbę system rozliczeń obejmuje od 1 lipca tego roku wymianę, rejestrację i wzajemną kompensację wszystkich międzybankowych zleceń klientów banków. W tej chwili obejmuje on 67 banków prowadzących działalność na terytorium Polski. Dalszych kilkanaście o raz 1700 banków spółdzielczych rozlicza się przez KIR za pomocą pośredników. Wyniki rozliczeń KIR przedstawiane są NBP, gdzie dokonywany jest ostateczny rozrachunek na rachunkach bieżących banków.
W wyniku kompensaty zobowiązań, wartość zleceń KIR, które są przedmiotem rozrachunku NBP, stanowi jedynie ósmą część jej obrotów, wynoszących około 23 bln złotych dziennie.
Trzeba pamiętać, że zlecenia z KIR stanowią tylko niedużą część operacji księgowanych w Departamencie Rachunków Banków NBP. Dominują wzajemne lokaty między bankami i one właśnie decydują o możliwości rozrachunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta