Udziały mniejszościowe w przedsiębiorstwach wspólnych
Prawo antymonopolowe w Unii Europejskiej
Udziały mniejszościowe w przedsiębiorstwach wspólnych
Coraz więcej mówi się ostatnio o nowelizacji rozporządzenia w sprawie europejskiej kontroli fuzji w z akresie podziału przedsiębiorstw wspólnych na kooperacyjne i koncentracyjne. Obniżenie progów europejskiej kontroli fuzji przesunięto jednak na 1996 r. Przesądziła o tym nadal istotna rola instytucji kontroli fuzji w poszczególnych krajach UE, jak również w prowadzenie jej tam, gdzie dotąd nie istniała (Włochy, Belgia, Portugalia) .
Podział przedsiębiorstw na kooperacyjne i koncentracyjne był wielokrotnie krytykowany. Jego konsekwencją było wyłączne zastosowanie wspomnianego rozporządzenia do przedsiębiorstw wspólnych o charakterze koncentracyjnym, a do kooperacyjnych -- art. 85 i 86 traktatu rzymskiego (w jednolitej wersji traktatu o Unii Europejskiej) . Podział na te dwie grupy ma pewne usterki.
Związane są one z nie w pełni słuszną teorią dotyczącą strat i korzyści dla konkurencji, łączących się z przedsiębiorstwami wspólnymi i innymi udziałami mniejszościowymi. Kryteria tego podziału nie sprawdziły się też operacyjnie: jako szybkie, niekosztowne i przewidywalne przesłanki notyfikacji i analizy karteli i fuzji.
Trudno się spodziewać, że te trudności można wyeliminować przez zmianę praktyki decyzyjnej czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta