Sądownictwo może być tańsze
Sądownictwo może być tańsze
W dyskusjach na temat sprawności, a raczej niewydolności sądownictwa pomija się problem kosztów wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem ich zmniejszenie może poprawić funkcjonowanie sądów, a pośrednio prokuratury.
Z jednej strony brakuje funduszy na tzw. infrastrukturę sądową, z drugiej ogromne kwoty idą na wydatki, które mogą być mniejsze. Pomijam kwestię kosztów wykonania kary pozbawienia wolności, ściślej: kosztów utrzymania więźnia. Rozpowszechniana coraz częściej przez obrońców w procesach karnych teza, że należy zrezygnować z kar izolacyjnych na rzecz tzw. wolnościowych, jest tylko częściowo słuszna. Utrzymanie więźnia musi kosztować, jednak lepiej izolować np. sprawcę czynu przestępnego zwanego trafnie w kodeksie karnym z 1932 r. przestępcą z nawyknienia niż pozwolić mu na popełnianie następnych przestępstw, zwłaszcza kradzieży. Tym bardziej muszą być skutecznie izolowani sprawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta