Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola państwowa, czyli NIK

13 września 1994 | Prawo | JŁ

ABC prawa administracyjnego

Kontrola państwowa, czyli NIK

Pojęcie "kontrola państwowa" jest właściwie terminem umownym. Trudno bowiem uznać, że np. kontrola sądowa nie ma charakteru "państwowego". W piśmiennictwie przyjęto jednak nazywać kontrolę sprawowaną przez Najwyższą Izbę Kontroli i jej organy kontrolą państwową, posługujemy się zatem tym terminem, choć zdajemy sobie sprawę z jego niezupełnej adekwatności.

Instytucja Najwyższej Izby Kontroli ma w Polsce dosyć długą tradycję. Początki niezależnych od administracji i podporządkowanych parlamentowi organów kontrolnych sięgają w świecie jeszcze połowy ubiegłego stulecia i związane są z koncepcjami liberalnego państwa prawnego. Ideę dość szybko przyjęto w niepodległej Polsce -- pierwsza u stawa o kontroli państwowej datuje się na 1921 r. Obowiązującą ustawę o NIK u chwalono 8 października 1980 r. (Dz. U. nr 22, poz. 82) .

Najwyższa Izba Kontroli podlega Sejmowi. Jej funkcją jest kontrola działalności gospodarczej, finansowej i organizacyjnoadministracyjnej naczelnych i terenowych organów administracji państwowej (ale również przedsiębiorstw, zakładów, urzędów i instytucji, organizacji spółdzielczych i społecznych) oraz podległych im jednostek z punktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 269

Spis treści
Zamów abonament