Niewykorzystany instrument polityki gospodarczej
Niewykorzystany instrument polityki gospodarczej
EUGENIUSZ GOSTOMSKI, LESZEK PAWŁOWICZ
Od kilku lat szybkiemu rozwojowi polskiej gospodarki towarzyszy narastający deficyt na rachunku bieżącym. Stanowi to wyzwanie dla polityki gospodarczej, zwłaszcza że za dwa lata wpływy z prywatyzacji gwałtownie zmaleją i wykorzystywanie oszczędności zagranicznych do stabilizowania gospodarki stanie się trudniejsze. Tym większego znaczenia nabiera tworzenie warunków pozwalających zwiększyć skłonność Polaków do oszczędzania.
Oszczędzaniu może sprzyjać rozwój otwartych funduszy inwestycyjnych. Umożliwiają one drobnym inwestorom dostęp do rynku kapitałowego oraz rynku nieruchomości i są uważane za jedną z najlepszych form oszczędzania. W Polsce działa obecnie 14 towarzystw zarządzających 62 funduszami inwestycyjnymi. Aktywa funduszy inwestycyjnych wyniosły w końcu 1999 roku 3,2 mld zł, choć rok wcześniej było to tylko 1,8 mld zł. Rozwój funduszy inwestycyjnych w ostatnim roku uważany jest za sukces. Suma zgromadzonych w nich oszczędności nadal jednak ma wymiar symboliczny. Dlatego dziwi, że polskie prawo w zasadzie nie dopuszcza możliwości inwestowania w nieruchomości przez fundusze inwestycyjne.
Niemiecka specjalność
Otwarte fundusze inwestycyjne specjalizujące się w inwestowaniu pozyskanych od inwestorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta